SEMİHA KİBAR

 

1942 yılında Kayseri’nin önde gelen ailelerinden Ruziye ve Hacı Ahmet Gazioğlu’nun kızı olarak dünyaya gelen Semiha hanım ilk ve ortaokulu Kayseri’de bitirdi. 1957 yılında        Asım Kibar ile evlenen Semiha Kibar üç çocuk ve dört torun sahibidir.

 

Türk insanının özüne ve kültürüne beslediği sevgi ve saygısından dolayı Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Karadeniz bölgeleri başta olmak üzere Anadolu’ya her fırsatta seyahat etmiş; bunun yanında dünyanın pek çok ülkesini de görmüş, Fransız, Rus, İngiliz ve Türk filozofların eserlerinin çoğunu okumuştur. Çevresinde resim ve güzel sanatlara olan ilgisiyle tanınan Semiha Kibar, tarihi değeri olan resimler ve çeşitli Osmanlı eserlerinden oluşan geniş bir koleksiyona sahiptir.

 

Çalışma hayatında aktif olarak yer almamakla birlikte gerek çeşitli organizasyonlarda yer almak suretiyle, gerekse bireysel olarak pek çok kurum ve kişilere yardım elini uzatmaya devam etmektedir.

ASIM KİBAR

 

1932 yılında Kayseri’de dünyaya gelen Asım Kibar, ilk orta ve lise öğrenimini bu kentimizde tamamladı.

 

İş hayatına 1964 yılında Türkiye’nin ilk jean kumaş üreticisi Orta Anadolu Mensucat Fabrikası’nda başlayan Asım Kibar bu şirketin yönetim kurulu başkanlığına kadar yükseldi.

 

1970 yılında kendi işini kurmak üzere İstanbul’a gelen ASIM KİBAR, sanayi birikimini değerlendirmek üzere, Assan Demir ve Sac Sanayi AŞ’yi kurarak galvanizli sac üretimine 1980 yılında başladı.

 

Atılımcı ve girişimci ruhunun etkisi ile elde ettiği birikimleri hep yatırıma yönlendirmesi sonucunda, günümüzde toplam 18 firmadan oluşan Kibar Holding’in doğması ve büyümesini sağladı.

 

Sosyal yönü ile de birçok yeniliğe ve yatırıma imza atan Asım Kibar, Kayseri’de, Avrupa’nın önde gelen organ nakli hastanesi olarak takdirlere mazhar olan Erciyes Üniversitesi Semiha Kibar Organ Nakli ve Diyaliz Hastanesi’ni kurmuş ve Erciyes Üniversitesi tarafından “Fahri Doktora” ünvanı ile onurlandırılmıştır.

 

1997 yılında Siyaset Dergisi tarafından “Yılın İşadamı”, 1998 yılında Milli Prodüktivite Merkezi tarafından “Yılın İşadamı”, 1998 yılında Kayseri Sanayi Odası tarafından özel ödül ve 1999 yılında Rotary Club Kocaeli ve Nokta Dergisi tarafından “Yılın işadamı” ödüllerine layık görülmüştür. 2002 yılında İtalyan Cumhurbaşkanlığı tarafından, şirketlerinde İtalyan teknolojisini tercih etmesi ve endüstriyel uygulamalarını tatbik etmesinden dolayı ‘Commandatore’ Liyakat Nişanı ile ödüllendirilmiştir.

 

Halen Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’nın ve İktisadi Kalkınma Vakfı’nın danışma kurulu üyeliklerini, İktisadi Araştırmalar Vakfı’nın ise yönetim kurulu üyeliğini sürdürmektedir.Ayrıca Toplum Gönüllüleri Vakfı’nın da kurucu üyesidir.

 

Evli ve üç çocuğu olan Asım Kibar dört torun sahibidir.

Ana Sayfa