Bir Çoğumuzun Soğuk Baktığı Organ Bağış Kartı
 

Biz Türkler kültür olarak yardımlaşmayı seven insanlarız. Sevdiklerimiz için çoğumuz canımız veririz. Ama nedense önümüze organ bağışı için bir kart konulduğu zaman tereddüt edenlerimizde oluyor. Halbuki bir bilseniz bu kart bir sembol olmaktan öteye gitmemektedir. Ayrıca organlarınızı siz değil, sizin geride bıraktıklarınız bağışlamaktadır. Bu bölümü itinayla okumanızı gönülden rica ediyoruz.
 

 

Organ Bağış Kartının Anlamı Nedir ?

 

Bir önceki başlık altında ifade ettiğimiz gibi kişinin kendi organ bağışı, organların alınmasında yeterli olmadığına ve yakınlarının izni muhakkak alındığına göre organ bağış kartı almanın anlamı ne diye düşünülebilir. Gerçekten de bu kart hukuki hiçbir manası olmayan bir karttır. Ama insan yaşamında her şey hukuk değildir hiç kuşkusuz ki. Bu kart çok daha önemli bir şeyi kişinin isteğini ifade eder. Vicdanını, gönlünü, birey olarak her şeyin üzerindeki arzusunu göstermesi yönüyle belki de olabilecek en fazla şeyi ifade etmektedir. Böyle bir isteğe bu acılı anda kayıtsız kalabilmek hiç kimse için kolay olamaz. Dolayısıyla yaptırım gücü her türlü hukuk kuralından çok daha güçlü olabilir.

Ayrıca sembolik olarak insanlar üzerinde aşı gibi bir etkisi de vardır. Yaşarken hiç aklımıza getirmediğimiz ölümü yakınlarımıza hatırlatması nedeniyle ilk başta büyük tepki görmesine rağmen, o acı soruyu bir kez olsun kendimize ve yakınlarımıza sormamızı sağlar.

 

Bu kartı halen hukuki dayanak olarak kabul etmememizin en önemli nedeni de, insanların bu denli gurur verici bir kararı aldıklarında akıllarındaki bazı kuşkuları yok etmektir. Bir gün bir hastaneye yattıklarında birilerinin bu kartı suistimal ederek gereken bakımı uygulamayacakları endişesini ortadan kaldırmak için uygulama bu şekilde yapılmaktadır. Böylelikle hastanın bütün kontrolü yakınlarına verilerek her türlü kuşkunun önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Çünkü organ bağışı için güven her şeyden önce gelir.

 

« Geri Dön